W blokach, szczególnie tych, wzniesionych w starym stylu budownictwa często można napotkać grzejniki żeliwne. Nie tylko nie prezentują się one z najlepszej strony, ale dodatkowo nagrzewają się one zbyt wolno, by sprawnie ogrzać całe pomieszczenie. W nowym budownictwie zaś, grzejniki są zasilane przez ciepło, doprowadzone przewodami z warstw posadzki. Wymiana pojedynczego grzejnika, nie jest specjalnie skomplikowanym procesem. Jak więc wymienić grzejnik w bloku?
Jak wymienić grzejnik w bloku ze spuszczeniem wody z instalacji?
Warto wiedzieć, że niektórych grzejników wręcz nie da się wymienić, bez spuszczenia wody z całego ich obiegu. Jeśli więc planowana jest wymiana grzejnika, który usytułowany jest na piętrze, wówczas wystarczy usunąć czynnik grzewczy, do poziomu niższego niż podłoga. Kolejno należy odszukać zawór spustowy, który najczęściej zlokalizowany jest przy kotle grzewczym. Niektóre z instalacji wcale nie muszą posiadać takiego zaworu. Wtedy wystarczy poluzować jakiekolwiek śrubki, a następnie podstawić naczynie i usuwać wodę z instalacji etapami. Kolejno warto zauważyć, że grzejnik przykręcony jest dwoma śrubunkami. Jeden z nich jest zasilający, a drugi powrotny. By taki grzejnik zdemontować, należy całkowicie rozkręcić oba śrubunki. Co ważniejsze, często może to wymagać wiele pracy i siły, gdyż stalowe rury są niezwykle podatne na korozję. Warto się więc wyposażyć w dwa klucze nastawne, a nawet i przedłużki do nich wraz z ciężkim młotem. Może się nawet zdarzyć, że trzeba będzie rury przeciąć, najlepiej przy pomocy szlifierki kontowej. Po przecięciu jednak można je przywrócić przy pomocy wykonania nowych gwintów przyłączeniowych. Kiedy stary grzejnik jest już zdemontowany, nie pozostaje nic innego jak podłączyć nowy model. Warto pamiętać, że nowy kaloryfer powinien być odpowiednio dobrany pod względem mocy nominalnej, a także dopasowany do rozstawu rur. Nowe grzejniki najlepiej zamontować na nowych śrubunkach, a także doposażyć go w termostat wraz z nowym zaworem.
Jak wymienić grzejnik w bloku bez spuszczania wody z instalacji?
Okazuje się, że spuszczanie wody z instalacji nie zawsze jest koniecznością. Warto zauważyć, że nawet bardzo stare i wysłużone instalacje grzewcze często poddawane były modernizacji. Dzięki temu, nie powinny one przysparzać tak wielu kłopotów, z jakimi można spotkać się np. przy wymianie grzejnika pojedynczego. W pierwszej kolejności warto wiedzieć, że miejsce pracy trzeba będzie zabezpieczyć najlepiej ręcznikami lub gazetami. Wówczas przy kaloryferze zwykle w standardowym miejscu znajduje się termostat. Najczęściej jest on umieszczony przy linii zasilania, a także zaworu przy wyjściu. Grzejnik można odkręcić w bardzo prosty sposób. W pierwszej kolejności zakręca się termostat do pierwszej pozycji, a także należy zakręcić odpływ zaworu. Wówczas odcięte zostanie zasilanie grzejnika. Niezbędny będzie również klucz typu imbus, do wyregulowania zaworów grzejnikowych. Kolejno można przystąpić do zdjęcia grzejnika ze ściany. Należy mieć na uwadze, że w jego wnętrzu dalej znajduje się woda, więc należy postępować bardzo ostrożnie. Pozostałe kroki wymiany grzejnika, są podobne do opisanych powyżej.